O nás

O nás

Dominika Novotná – pochádza zo Sniny, kde aj navštevovala ZUŠ. S autentickým folklórom sa prvýkrát stretla vo FS Šiňava. Študovala Ruský a Rusínsky jazyk FF UNIPO. Počas štúdia pôsobila ako tanečník v košickom FS Hornád. Momentálne vedie spevácku zložku FS Borievka. 

Simona Morozová – pochádza z obce Ruská Poruba. Z útleho detstva spievala na rôznych folklórnych súťažiach, kde sa spoznali s Dominikou. Jej folklórne pôsobenie sa vzťahuje k FS Chemlon z Humenného. Počas štúdia na LF TUKE občas spievala vo FS Borievka. 

Dominika Sakmárová – pochádza zo Spišského podhradia, no jej rusínske korene siahajú do obce Olšavica. Počas štúdia jazykov na Karlovej univerzite v Prahe spevácky pôsobila vo FS Šarvanci. Po návrate na Slovensko začala spievať vo FS Borievka, kde sa zoznámila s Dominikou a následne prijala ponuku účinkovať v projekte Rusínske trio. 

Ako to začalo?

V lete 2017 televízny štáb oslovil Dominiku Novotnú za účelom účinkovania vo vtedy pripravovanej folklórnej relácii Zem spieva. Po niekoľkodňovom zvažovaní Dominika ponuku prijala. Nie však ako sólistka, ale oslovila ďalšie dve dievčatá, Simonu Morozovú a Dominiku Sakmárovú a založila RUSÍNSKE TRIO. „Ak prezentovať rusínsku pieseň, tak jedine v plnej paráde! Výnimočnosť a krásu trojhlasu v rusínskych piesňach treba Slovensku ukázať.“ (D.N.)

Ako sa spoznali?

Dominika N. a Simona sa poznajú ešte z detských čias, kedy sa každoročne stretávali na rôznych speváckych súťažiach. Boli to dni plné spevu, radosti, zábavy a prehlbovania kamarátstiev. „ Keď som si vymyslela trio, hneď som si spomenula na Simonu. Nielen že som poznala jej spevácke kvality, ale aj jej povahu. Tak isto ako ja, je hrdou Rusínkou, preto som vedela, že sa do tohto projektu bude hodiť.
S Dominikou S. som sa zoznámila v Košiciach v septembri 2017 na konkurze folklórneho súboru Borievka, kde pôsobím ako vedúca speváckej zložky. Dominika sa chcela v súbore spevácky realizovať, tak som sa s ňou najskôr pozhovárala a potom si ju vypočula. Oslovila ma aj ako človek, aj ako speváčka, keďže spomenula, že často spieva tretie hlasy. V tom momente som pochopila, že ona je tým tretím článkom, ktorý k nám patrí.“ (D.N.)

Ako sa prezentovali v relácii Zem spieva?

1. KOLO

Dievčatá sa predstavili v úplne prvej vysielacej časti ako prvé účinkujúce, teda ich vystúpenie celú reláciu odštartovalo. Predstavili sa piesňami zo Zakarpatia. Faktom je, že Rusíni žijú nielen na území Slovenska, ale aj Poľska, Ukrajiny, Maďarska a Rumunska. „Rozdeľovať nás štátnymi hranicami je nezmyselné, sme predsa jeden národ. Nepoznám nikoho okrem Štefana Šteca, kto by sa venoval zakarpatskému rusínskemu folklóru. Chceli sme vystúpiť s niečím neznámym, neopočúvaným a zanechať v ľuďoch príjemné pocity z nášho čísla. Netušili sme, ako to dopadne, a možné bolo aj to, že to bude v relácii naše jediné vystúpenie a práve preto sme si to užili!“ (D.N) 

Video z prvého kola si môžete pozrieť tu:

2. KOLO – SEMIFINÁLE

Verdikt poroty bol jasný – POSTUPUJETE! A tak sa dievčatá dostali do semifinále, v ktorom zaspievali svadobné piesne z obce Šambron. Vystúpenie bolo poctou nebohému starému otcovi Dominiky N., ktorý odtiaľ pochádzal. „ Dedo sa ako mladý priženil do Uličského Krivého, no do Šambrona sme chodievali za jeho ujom a tetou, ktorí sa ujali jeho výchovy v čase, keď ako dieťa osirel. Pamätám si, že teta nosila každodenne kroj. Bolo to pre mňa niečo úžasné, nakoľko v kraji kde som vyrastala sa kroje prestali nosiť už po prvej svetovej vojne. Taktiež bolo pre mňa zážitkom spoznávať špecifiká folklóru tohto kraja a veľmi ma fascinovali krásne ženské trojhlasy, nakoľko u nás v okolí Sniny sa spievalo predovšetkým dvojhlasne.“ (D.N) 

Video zo semifinále si môžete pozrieť tu:

3. KOLO – FINÁLE

„… a do finále postupuje RUSÍNSKE TRIO!“ vyhlásila porota,  dievčatá spontánne vyskočili od radosti a začali sa objímať. Divákom sa ich semifinálové vystúpenie páčilo natoľko, že ich svojimi SMS hlasmi poslali do finále, ktoré sa malo odohrávať už o týždeň. „ Na jednej strane sme sa neskutočne tešili, no na strane druhej sme riešili otázku – ČO TERAZ? Simona pracovala v Rakúsku a nevedeli sme, či si ešte môže vziať voľno. Na vymyslenie a natrénovanie nového čísla sme mali týždeň, navyše s tým, že doň musíme zakomponovať nášho lokálpatriota Miša Hudáka. A vlastne ešte taká drobnosť – obe Dominiky sme v tom čase už boli tehotné.“ Dievčatá si povedali, že nebudú nad programom lamentovať a od srdca si zaspievajú známe a obľúbené rusínske piesne. „Pieseň „Oj ty kozače“ vybral Mišo Hudák, nakoľko sa v nej spomína ruský kraj a Mišova mamka je pôvodom z obce Ruské. Finálové číslo sme venovali všetkým Rusínom žijúcim ako na Slovensku, tak aj v zahraničí.“ (D.N) 

Video z finálového kola si môžete pozrieť tu:

Prečo názov „Rusínske trio“?

Dievčatá sa rozhodli neprezentovať sa ako konkrétna folklórna skupina, ale prezentujú rusínsky národ ako taký. Repertoár vyberá Dominika N. a trojhlasy čerpajú predovšetkým od nositeľov ľudových tradícií a starých archívnych nahrávok, teda interpretujú ich v pôvodnej podobe. „ My nie sme súbor, nie sme ani skupina, my sme z ľudu. Vystúpili sme z národa, ako povedal jeden náš verný fanúšik. Prezentujeme rusínsky folklór viacerých regiónov, preto je náš repertoár taký rozmanitý. Aj do súťaže sme šli za účelom ukázať, kto sú Rusíni a aký majú kultúrny poklad. Ohlasy ľudí boli také neuveriteľne krásne, až sme mali pocit, že sme práve začali tvoriť akési národné obrodenie. Prehlasovať „Som Rusín“ už viac nebolo hanbou, ale hrdým prejavom výnimočnosti.“ (D.N)